Gra miejska „Poznajmy się”

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z organizowanego pikniku w Parku Mazowsze w dniu 03.10.2021 na naszej kronice pod linkiem Fotokronika szczepu .

Przed nami wiele atrakcji w tym gra miejska „Poznajmy się” po terenie Żbikowa, oraz wiele innych atrakcji jak:

  • nauka żeglowania i możliwość pożeglowania dla dzieci,
  • malowanie twarzy,
  • miasteczko ruchu drogowego,
  • nauka wędkowania
  • różne konkursy
  • a także coś na apetyt- popcorn, ciasta, kiełbaski nad ogniskiem i wiele innych

Harcerska Akcja Letnia 2021

Zapraszamy zuchy, harcerzy oraz dzieci i młodzież zainteresowaną spędzeniem czasu pod namiotem, w górach, otwartych na przygodę i chętnych spędzić czas z rówieśnikami, na kolonię zuchowa i obóz harcerski organizowany przez Szczep 14 Mazowieckich Drużyn Harcerskich i Zuchowych.
Organizator – Komenda Szczepu 14 MDHiZ
Terminy wyjazdów i koszt:

Obóz harcerski (od 10 roku życia):
Termin: 03.07 – 24.07.2021
Koszt: 1550 zł
Kolonia zuchowa  (dzieci 6-10 lat):
Termin: 03.07 – 17.07.2021
Koszt: 1250 zł

Realizujemy Bon Turystyczny

Bieżące informacje o HAL 2021 pod linkiem HAL 2021

Rok harcerski 2020/2021

Szanowni Państwo,

rozpoczęliśmy nowy rok harcerski. Możecie zastanawiać się czy Wasze dziecko ma wstąpić do gromady zuchowej lub drużyny harcerskiej? Państwa dziecko chodzi do szkoły podstawowej – w takim przypadku może już być zuchem bądź druhem. Jeżeli jednak macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, czy to dobry pomysł, opowiemy Wam, jak będzie wyglądała przygoda jego życia.

Po pierwsze, Państwa dziecko zacznie chodzić na zbiórki raz w tygodniu. Kupienia mundurka nie można odkładać w nieskończoność, więc od razu uprzedzamy, że będzie to około stuzłotowy wydatek. Ale gwarantujemy, że ta inwestycja szybko się zwróci. Z nawiązką.

W wakacje Państwa dziecko pojedzie na kolonię lub obóz. Tam ani przez chwilę nie będzie się nudzić, będzie regularnie jeść posiłki, chodzić spać o stałych porach (oprócz dni, kiedy z dziką przyjemnością będzie biegać w nocy po lesie). Wstawać będzie wcześnie i jako kadra, wiemy, że nie ma u nas miejsca na „jeszcze 5 minut” 😉 Na kolonii czy obozie  nauczy się samo słać łóżko, nie bać się burzy, siedzieć spokojnie i spokojnie słuchać, jak starsi opowiadają o Ważnych Rzeczach (m.in. ideałach i wartościach), a do tego będzie bawić się w Podwodną Krainę, Indian, Starożytną Grecję czy może Alicję w Krainie Czarów.

W czasie roku szkolnego Państwa dziecko będzie wciąż co tydzień chodziło na zbiórki, jeździło na rajdy czy biwaki, z których będzie przynosiło tyle wrażeń, że nieraz rozgotujecie makaron, poświęcając tej nie kończącej się opowieści odpowiednio dużo uwagi. Wasze dziecko zdobędzie przez rok więcej umiejętności niż dziecko znajomych przez cztery lata nauki w technikum. Dodatkowo mocno wbije sobie do głowy, czym jest szacunek, zaufanie, obietnica, prawdomówność, wytrwałość, honor. Na jego mundurze pojawi się znaczek zucha, krzyż harcerski i oznaki kilku sprawności.

I prosimy, aby nie dziwili się Państwo, kiedy w słowniku Waszego dziecka szczególnie dużą frekwencję będą miały wyrażenia: „potrafię” , „ja to zrobię”, „spróbuję sam”, „nie, nie boję się” i tym podobne. O tym też musimy Was poinformować – dzięki zdobywaniu stopni, Państwa dziecko stanie się bardziej samodzielne szybciej niż mogliście to zaplanować. Nagle stanie się geografem, podróżnikiem, kucharzem, animatorem, piosenkarzem, gitarzystą, artystą  a może nawet ratownikiem medycznym czy żeglarzem. I to ono nauczy Was rozpalać ognisko jedną zapałką, gdy kiedyś znów uda się Wam wyjechać wspólnie na rodzinne wakacje.

A po tych wszystkich latach pełnych emocji i harcerskich przygód, gdy dziecko pewnie nie będzie już z Wami mieszkało, zdejmie mundur, powiesi go do szafy i możliwe, że już nigdy nie założy. Przed nim świetne studia, praca, świetny mąż lub żona. Tylko przyjaciół będzie miało tych samych. Wasze dziecko będzie zdolne, kulturalne, oczytane, będzie miało wyrobiony światopogląd i będzie posiadało szacunek do Was i innych ludzi, a najpiękniejsze wspomnienia będzie rozpoczynało od słów: „kiedyś na obozie…”.– i będziecie, Drodzy Rodzice, żałować, że Wasi rodzice nigdy nie dostali takiego listu jak ten.

Czuliśmy się w obowiązku przekazać Wam, Szanowni Państwo, te wszystkie informacje. Ale decyzję, czy chcecie, żeby Wasze dziecko zostało członkiem ZHP, musicie podjąć sami. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli stanie się członkiem naszych drużyn. Wystarczy tylko przyjść na zbiórkę.

W trosce o bezpieczeństwo Państwa dzieci zostaliśmy też przeszkoleni do prowadzenia zbiórek w czasie pandemii. Wszelkie informacje o środkach bezpieczeństwa znajdą Państwo na stronie www.zhp.pl/wracamy lub stronie szczepu http://14.pruszkow.zhp.pl/realizacja-zajec-harcerskich-w-okresie-epidemii-covid-19/

Informacje o zbiórkach drużyn naszego szczepu i kontaktach do drużynowych podane są na stronie:

http://14.pruszkow.zhp.pl/sekcja-strony-glownej/

Z poważaniem,
Druhny i Druhowie szczepu 14MDHiZ [1]


[1] wg tekstu Marty Tittenbrun

Mocna 14stkowa ekipa na regatach

 1-go września na regatach w Jedlni-Letnisko

1 września wybraliśmy się 14-stkowo wraz z członkami klubu ZJAWA na 6. Regatach Diecezji Radomskiej. Wystawiliśmy 3 załogi. Było słonecznie, wesoło i żeglarsko.

Myślę że następne wyjazdy będą bardziej liczne, ale póki co mamy zdecydowanie za mało sterników, aby tworzyć więcej załóg. Chcielibyśmy do naszych przyszłych zajęć harcerskich, także na zbiórkach włączyć więcej elementów żeglarstwa (technik żeglowania, szkutnictwa- zajęcia praktyczne przy hufcowej żaglówce), na wiosnę jest planowany kurs na żeglarza w Warszawie i planujemy więcej zajęć na wodzie poza i w trakcie obozu, taki jest plan.

 

Zdjęcia z naszej przygody znajdziecie także w galerii i pod linkiem

 

 

A przy okazji zachęcam wszystkich zainteresowanych żeglarstwem także na zajęcia hufcowego klubu żeglarskiego „Zjawa” z którym uczestniczyliśmy na regatach, a ich posty o zajęciach znajdziecie na hufcowym, a także 14-stkowym fanpage. https://www.facebook.com/HKZ.Zjawa/